Neužívejte Biseptol
- jestliže jste alergický(á) na sulfonamidy, trimethoprim nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6),
- při těžké poruše funkce jater,
- při těžké poruše funkce ledvin,
- při poruše krvetvorby/anémii související s nedostatkem kyseliny listové,
- pokud současně užíváte přípravek obsahující léčivou látku dofetilid (lék užívaný při poruchách srdečního rytmu),
- nepodávejte novorozencům a kojencům během prvních 6 týdnů života.
Upozornění a opatření
Závažné kožní reakce
Po použití kotrimoxazolu byly hlášeny potenciálně život ohrožující kožní reakce (Stevensův-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza, lékové reakce s eozinofilií a systémovými příznaky nebo akutní generalizované exantematózní pustulózy), projevující se zpočátku jako červené terčovité skvrny nebo kruhovité fleky na kůži trupu, často s puchýřem ve svém středu. Spolu s vyrážkou se často objevují i vředy v ústech, krku, nose, na genitáliích (zevních pohlavních orgánech) a zánět spojivek (zarudlé a oteklé oči). Těmto závažným kožním reakcím často přechází příznaky podobné chřipkovému onemocnění (horečka, bolest hlavy a celého těla. Vyrážka se může rozšiřovat na celé tělo, mohou vznikat puchýře, dochází k olupování kůže.
Největší riziko rozvoje závažných kožních reakcí je v prvních týdnech léčby.
Pokud se u Vás po použití přípravku kotrimoxazolu vyskytne Stevensův-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza, lékové reakce s eozinofilií a systémovými příznaky nebo akutní generalizované exantematózní pustulózy, nesmíte léčbu kotrimoxazolem nikdy znovu zahájit.
Pokud se u Vás objeví vyrážka nebo tyto kožní příznaky, přestaňte přípravek Biseptol užívat a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Informujte lékaře, že užíváte tento léčivý přípravek.
Hemofagocytární lymfohistiocytóza
Velmi vzácně byly hlášeny případy nadměrných imunitních reakcí v důsledku poruchy regulace aktivace bílých krvinek, které vedly k zánětům (hemofagocytární lymfohistiocytóze), jež mohou být život ohrožující, pokud nejsou diagnostikovány a léčeny v rané fázi. Pokud zaznamenáte více příznaků, jako jsou horečka, zvětšené uzliny, pocit slabosti, závratě, dušnost, tvorba modřin nebo kožní vyrážka, které se objeví současně nebo s mírným prodlením, okamžitě se obraťte na svého lékaře.
Zvláštní opatrnosti při použití Biseptolu je zapotřebí
- u pacientů s průduškovým astmatem a těžkými alergickými projevy, pacientů s poruchami funkce jater nebo ledvin, pacientů s porfyrií, pacientů s poruchou štítné žlázy. U těchto pacientů je zvýšeno riziko závažných nežádoucích účinků a je vyžadována zvýšená opatrnost.
- u pacientů užívajících vysoké dávky Biseptolu, pacientů s poruchou metabolismu draslíku a pacientů s poruchou funkce ledvin. U těchto pacientů existuje riziko zvýšení hladiny draslíku a snížení hladiny sodíku v krvi.
- u pacientů se srdečním edémem. Biseptol může zvyšovat diurézu.
- u velmi starých pacientů. U těchto pacientů je zvýšeno riziko vzniku závažných nežádoucích účinků, např. poškození ledvin nebo jater, kožní reakce, útlum kostní dřeně a trombocytopenie s purpurou anebo bez ní (současné užívání diuretik zvyšuje riziko vzniku purpury).
- u pacientů trpících nedostatkem kyseliny listové (např. u osob ve vysokém věku, osob závislých na alkoholu, u pacientů léčených antikonvulzivy, osob s poruchou vstřebávání potravy, u podvyživených osob, osob s poruchou funkce ledvin). U těchto pacientů je během léčby potřeba zvážit suplementaci kyseliny folinové.
- u pacientů s AIDS léčených kotrimoxazolem pro infekci způsobenou patogenem Pneumocystis jirovecii. U těchto pacientů je zvýšeno riziko výskytu vyrážky, horečky, leukopenie, zvýšení hladin aminotransferáz v séru, zvýšení hladiny draslíku a snížení hladiny sodíku v krvi.
- U pacientů s cystickou fibrózou může, vzhledem k rychlejšímu vylučování kotrimoxazolu, ke snížení jeho účinnosti.
- u pacientů s deficitem enzymu glukózo-6-fosfát-dehydrogenázy (může dojít k rozvoji hemolýzy).
V průběhu užívání Biseptolu je zapotřebí pít dostatečné množství tekutin, abyste se vyvaroval(a) vzniku krystalů sulfonamidu v moči a ledvinových kamenů.
Pokud u Vás dojde k neočekávanému zhoršení kašle nebo dušnosti, okamžitě informujte svého lékaře.
Další léčivé přípravky a Biseptol
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Účinky přípravku Biseptol a jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Svého lékaře nebo lékárníka informujte, pokud užíváte některý z následujících léků:
- nesteroidních protizánětlivé léky a léky zvyšující kyselost moči – mohou podpořit tvorbu krystalů v moči.
- diuretika (léky navyšující tvorbu a vylučování moči) – u ch pacientů se zvýší riziko poklesu množství krevních destiček.
- antikoagulancia (léky snižující srážlivost krve – např. warfarin, acenokumarol, fenprokumon) - Biseptol podpoří jejich účinek a může dojít k silnému krvácení. Lékař zváží potřebu dočasně snížit dávku antikoagulancií.
- léky snižujících hladinu cukru v krvi (repaglinid, rosiglitazon a pioglitazon, glibenklamid, gliklazid, glipizid, chlorpropamid, tolbutamid) – zvyšuje se riziko výrazného poklesu hladiny cukru v krvi.
- fenytoin – Biseptol prodlužuje jeho účinnost. Lékař zváží potřebu dočasně více dohlížet na Váš zdravotní stav.
- methotrexát – Biseptol může zesílit jeho účinky.
- klozapin – Současné užívání s Biseptolem může vést k závažnému poklesu tvorby bílých krvinek.
- léky zvyšující hladinu draslíku v krvi (léky ke snížení krevního tlaku, prednisolon, draslík šetřící diuretika – spironolakton) – Biseptol také způsobuje zvýšení hladiny draslíku v krvi (hyperkalemie), proto je vyžadována zvýšená opatrnost. Příznaky závažné hyperkalemie mohou zahrnovat svalové křeče, nepravidelný srdeční rytmus, průjem, pocity na zvracení, závratě nebo bolesti hlavy.
- dofetilid, amantadin, memantin, lamivudin, paklitaxel, amiodaron, dapson, digoxin – Biseptol způsobuje zvýšení jejich koncentrace v krvi a tím zvyšuje jejich účinnost.
- azathioprin – při užívání spolu s Biseptolem může docházet k onemocnění krve. Současně je důležité monitorovat funkce ledvin z důvodu možné toxicity.
- kyselina folinová - může ovlivnit účinnost kotrimoxazolu při profylaxi a léčbě pneumonie.
- rifampicin - Biseptol může zesílit jeho účinky, současně dochází ke snížení účinku Biseptolu.
- zidovudin - při užívání spolu s Biseptolem může docházet k onemocnění krve. Současně může docházet k navyšování hladiny zidovudinu v organismu a tím nadměrnému zatížení jater.
- cyklosporin - Biseptol může urychlit metabolismus cyklosporinu, a to může vést k nižším koncentracím cyklosporinu v séru. Současné podávání Biseptolu s cyklosporinem může zvýšit riziko poškození ledvin cyklosporinem.
Biseptol s jídlem, pitím a alkoholem
Přípravek užívejte během jídla nebo brzy po jídle a zapíjejte velkým objemem tekutiny.
Aby se předešlo vzniku krystalurie, která by mohla nastat u některých rizikových pacientů, doporučuje se hojný přísun tekutin po celou dobu léčby s omezeným pitím kyselých nápojů.
Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Těhotenství
O případném vzniku těhotenství v průběhu léčby přípravkem Biseptol informujte ošetřujícího lékaře. Přípravek může být užíván těhotnými ženami pouze v případě, kdy podle lékaře převažuje přínos pro matku nad rizikem poškození plodu.
Kojení
Přípravek Biseptol v malém množství přechází do mateřského mléka, proto může být užíván kojícími ženami pouze v případě, kdy podle lékaře převažuje přínos pro matku nad rizikem pro dítě. Opatrnosti je potřeba především u předčasně narozených dětí nebo novorozenců a kojenců do 6 týdnů věku.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Nebyly prováděny žádné klinické studie, které by sledovaly účinnost přípravku na schopnost řídit a obsluhovat stroje.