Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Dospělí
- K úlevě při astmatickém záchvatu – obvyklou úvodní dávkou je jeden nebo dva vdechy (100 – 200 mikrogramů jednou denně).
- K prevenci astmatického záchvatu – obvyklou úvodní dávkou jsou dva vdechy (200 mikrogramů) 10 až 15 minut před fyzickou zátěží nebo vystavením „spouštěči“.
- K pravidelné léčbě – obvyklou úvodní dávkou jsou dva vdechy (200 mikrogramů) až čtyřikrát denně.
Děti
- K úlevě při astmatickém záchvatu – obvyklou úvodní dávkou je jeden vdech (100 mikrogramů) jednou denně. Je-li to nutné, dávka může být zvýšena na dva vdechy (200 mikrogramů).
- K prevenci astmatického záchvatu – obvyklou úvodní dávkou je jeden vdech (100 mikrogramů) 10 až 15 minut před fyzickou zátěží nebo vystavením „spouštěči“. Je-li to nutné, dávka může být zvýšena na dva vdechy (200 mikrogramů).
- K pravidelné léčbě – obvyklou úvodní dávkou jsou dva vdechy (200 mikrogramů) až čtyřikrát denně.
Přípravek se nemá podávat častěji než čtyřikrát denně. Mezi jednotlivými dávkami musí být časový odstup šesti hodin.
Maximálně se může užít osm vdechů (800 mikrogramů) za 24 hodin. Neinhalujte více vdechů nebo neužívejte Váš inhalátor častěji. Pokud potřebujete aplikovat lék častěji než čtyřikrát denně nebo potřebujete zvýšit jednotlivé dávky, svědčí to o zhoršení Vašeho astmatu. Ihned o tom informujte svého lékaře.
Někteří pacienti mohou mít potíže s koordinací nádechu a se spuštěním dávkovacího ventilu. Ke zlepšení léčby může přispět použití zdravotnického prostředku – spaceru (speciálně přizpůsobená plastiková tuba, kde z jedné strany vložíte inhalátor a na druhém konci budete normálně dýchat). Váš lékař, zdravotní sestra nebo lékárník Vám budou schopni pomoci.
Malým dětem užívajícím tento přípravek ve formě inhalátoru může být prospěšný zdravotnický prostředek Babyhaler. Váš lékař, zdravotní sestra nebo lékárník Vám budou schopni pomoci. Ventolin Inhaler N vytváří jemnou mlhu, kterou musíte inhalovat do Vašich plic. Ujistěte se, že víte, jak správně inhalátor používat. Máte-li nějaké problémy, nebo nerozumíte pokynům, zeptejte se svého lékaře, zdravotní sestry nebo lékárníka.
Přípravek Ventolin Inhaler N je určen pouze k inhalaci ústy.
Nesmíte užívat více vdechů nebo inhalovat častěji, než Vám doporučil lékař.
Váš lékař může doporučit užít více inhalací, než je doporučeno, a to jako záchrannou léčbu při zhoršujícím se dechu nebo sípání. Je velmi důležité, abyste postupovali podle doporučení Vašeho lékaře, kolik vdechů máte užít a jak často máte přípravek inhalovat.
Pokyny pro správné použití
Před použitím přípravku Vás o správném zacházení poučí Váš lékař nebo lékárník.
Přípravek je obsažen v kovové tlakové nádobce uložené v plastikovém obalu s náustkem.
Při použití Inhalátoru postupujte pečlivě krok za krokem podle následujícího návodu.
Testování inhalátoru
- Před prvním použitím inhalátoru jej otestujte, zda je funkční.
- Opatrně, mírným tlakem ze stran sejměte kryt náustku (viz obrázek a).
- K ujištění, že inhalátor pracuje, jej před prvním použitím dobře protřepejte, nasměrujte náustek od sebe a zmáčkněte tlakovou nádobku, a vystříkněte dvě dávky do vzduchu.
- V případě, že jste inhalátor nepoužívali 5 dní nebo déle, opatrně, mírným tlakem sejměte kryt náustku, dobře ho protřepejte a vypuštěním 2 dávek do vzduchu se přesvědčte, že inhalátor opravdu funguje.

Použití inhalátoru
1. Opatrně, mírným tlakem ze stran sejměte kryt náustku (viz obrázek a).
2. Zkontrolujte, zda je náustek zvenku i zevnitř čistý a zda není nikde cizí předmět.
3. Dobře inhalátor protřepejte a znovu se ujistěte, že nedošlo k uvolnění žádných částí, a že
obsah inhalátoru se opravdu dobře protřepal (viz obrázek b).

4. Držte inhalátor ve svislé poloze mezi palcem a ukazováčkem tak, že palec je na spodní straně pod náustkem (viz obrázek c).

5. Co nejhlouběji vydechněte, ale jen tak, aby to pro Vás bylo příjemné (viz obrázek c) a vložte náustek do úst mezi zuby a obemkněte jej rty, ale neskousněte (viz obrázek d).

6. Začněte se pomalu a plynule nadechovat ústy. Těsně poté, co začnete s nádechem, stlačte horní část inhalátoru (dno tlakové nádobky) směrem dolů, aby se uvolnila odměřená dávka aerosolu. Dávku aerosolu uvolněnou z inhalátoru plynule vdechněte co nejhlouběji do plic (viz obrázek e).

7. Zadržte dech, vyjměte inhalátor z úst a zvedněte prst, kterým jste předtím stlačoval(a) horní část inhalátoru. Dech nechte zadržený několik sekund, nebo tak dlouho, dokud Vám to je příjemné (viz obrázek f).

8. Doporučil-li Vám lékař vdechnout druhou dávku, podržte inhalátor ve svislé poloze náustkem dolů a dnem tlakové nádobky nahoru a vyčkejte asi půl minuty. Potom zopakujte kroky 3 až 7.
9. Ihned po podání dávky kryt náustku nasaďte zpět. Ve správné pozici klapne. Nasazení nevyžaduje užití nadměrné síly.
Na začátku si tuto činnost párkrát nacvičte před zrcadlem. Pozorujete-li “mlžení” vycházející z horní části inhalátoru nebo kolem úst, začněte znovu od bodu 2. Vaše děti mohou potřebovat pomoc a jejich rodiče by proto měli umět s inhalátorem pracovat. Rodiče by měli dítě povzbudit k výdechu, a jakmile se dítě začne nadechovat, ihned začít pracovat s inhalátorem. Techniku nacvičte společně. Užitečným může být použití zdravotnických prostředků Volumatic nebo Babyhaler s obličejovou maskou. Babyhaler se používá s přípravkem Ventolin Inhaler N u kojenců nebo malých dětí – poraďte se se svým lékařem, pokud jste si jistí, že některý z těchto zdravotnických prostředků potřebujete. Starší děti nebo lidé s oslabenými horními končetinami mohou shledat snadnějším, když inhalátor drží oběma rukama. Oba ukazováčky položte na horní část inhalátoru a oba palce na dno pod náustek. Máte-li nějaké potíže, poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou.
Čištění inhalátoru
Nejméně jednou týdně byste měl(a) svůj inhalátor vyčistit. Postup čištění inhalátoru:
- Kovovou nádobku vyjměte z plastového obalu inhalátoru a odstraňte kryt náustku.
- Vypláchněte plastový kryt pod teplou tekoucí vodou (viz obrázek g) a pak vypláchněte plastový kryt skrz náustek (viz obrázek h).


- Nechte plastový kryt vyschnout vně i uvnitř (například přes noc) (viz obrázek i)

- Kovovou nádobku vložte zpět do obalu a na náustek nasaďte kryt.
Kovovou tlakovou nádobku nedávejte do vody.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Ventolin Inhaler N, než jste měl(a)
Užijete-li náhodně větší množství přípravku než je doporučeno, pravděpodobně můžete pozorovat nežádoucí účinky, jako zrychlení srdeční činnosti, bolest hlavy a pocit nejistoty nebo neklid (viz bod „Možné nežádoucí účinky“). Pokud užijete vyšší dávku, než je doporučeno, informujte o tom ihned svého lékaře. Vezměte s sebou příbalovou informaci, nebo lék, aby lékař věděl, co jste užil(a).
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Ventolin Inhaler N
Zapomenete-li si vzít dávku, nezneklidňujte se. Užijte další dávku, tak jak máte normálně doporučeno, nebo pokud pozorujete zhoršení dušnosti.
Váš lékař Vás již informoval, že máte inhalovat přípravek pravidelně každý den, nebo pouze pokud jste dušný, nebo cítíte zkrácení dechu.
Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Použili jste svůj inhalátor
Pokud ihned po užití přípravku pozorujete, že se zhoršuje Vaše dýchání, nebo sípání, okamžitě přestaňte přípravek užívat a vyhledejte svého lékaře.
Ventolin Inhaler N má být používán spíše podle potřeby, než pravidelně.
Je-li Vaše astma aktivní (např. máte časté příznaky nebo vzplanutí, jako jsou potíže s dýcháním ztěžující mluvení, jídlo, nebo spánek, kašel, sípání, svírání na hrudi nebo omezení fyzické aktivity), měli byste o tom ihned informovat Vašeho lékaře, který, aby zlepšil kontrolu Vašeho astmatu, zahájí, nebo zvýší medikaci, jako jsou inhalační kortikosteroidy.
Pokud po podání léku nedojde ke zlepšení dušnosti jako obvykle (například k úlevě od dýchacích problémů potřebujete vyšší dávku, nebo Vám inhalátor neposkytuje úlevu trvající alespoň tři hodiny), informujte o tom co nejdříve svého lékaře. Stav Vašeho dýchání se může zhoršovat a možná že budete potřebovat jinou léčbu.
Pokud používáte Ventolin Inhaler N k léčbě příznaků astmatu častěji než dvakrát týdně, bez započítání preventivního užívání před fyzickou aktivitou, znamená to špatně kontrolované astma a to může zvyšovat riziko závažných záchvatů astmatu (zhoršení astmatu), které mohou být spojeny s vážnými komplikacemi a mohou být život ohrožující nebo dokonce smrtelné. Co nejdříve kontaktujte svého lékaře, aby překontroloval Vaši léčbu astmatu.
Pokud denně užíváte lék proti zánětu v plicích, např. „inhalační kortikosteroid“, je důležité pokračovat v jeho pravidelném užívání, i když se cítíte lépe.