Nepoužívejte přípravek Betadine,
- jestliže jste alergický(á) na jodovaný povidon nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);
- jestliže máte poruchu funkce štítné žlázy (např. hypertyreóza – zvýšená činnost štítné žlázy) nebo jiná akutní onemocnění štítné žlázy,
- před, během nebo po podání radioaktivního jodu (scintigrafie radioaktivním jodem [vyšetření, při kterém je podán radioaktivní jód] nebo léčbě onemocnění štítné žlázy radioaktivním jodem), (viz bod „Upozornění a opatření“).
- jestliže máte kožní zánět podobný herpetickému zánětu (tzv. Dühringova herpetiformní dermatitida)
- s přípravky obsahujícími rtuť, protože současné použití může poškodit kůži.
Upozornění a opatření
Před použitím přípravku Betadine se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
V případě podráždění kůže, kontaktní dermatitidy (alergická vyrážka nebo podráždění pokožky způsobené kontaktem s alergenem) nebo přecitlivělosti přestaňte přípravek Betadine používat.
Tento přípravek může přechodně zbarvit kůži v místě aplikace, což je způsobené barvou léčivého přípravku.
U pacientů se strumou (zvětšením štítné žlázy), uzly ve štítné žláze, nebo jiným neakutním onemocněním štítné žlázy existuje při podávání velkých dávek jodu (více než 10 % povrchu těla [odpovídá povrchu kůže o velikosti 10 dlaní]) riziko rozvoje zvýšené funkce štítné žlázy (hypertyreóza). Pokud trpíte onemocněním štítné žlázy, nepoužívejte přípravek Betadine, pokud to není přísně stanoveno; o použití se vždy poraďte se svým lékařem. I po ukončení léčby je třeba sledovat časné příznaky možného výskytu zvýšené funkce štítné žlázy a v případě potřeby kontrolovat funkci štítné žlázy.
Pacienti s problémy s ledvinami nemají tento přípravek používat delší dobu.
Vyhněte se kontaktu přípravku Betadine s očima. Pokud se tak i přes všechna opatření stane, okamžitě vypláchněte oči velkým množstvím vody.
Jestliže přípravek není určen k ošetření či léčbě kůže na rukou, je nezbytné si po každém použití přípravku umýt ruce.
Zamezte kontaktu se šperky, zvláště s výrobky obsahujícími stříbro.
Děti a dospívající
U novorozenců a malých dětí existuje při podávání velkých dávek jodu zvýšené riziko rozvoje snížené funkce štítné žlázy. Používání jodovaného povidonu u novorozenců a malých dětí je možné pouze na základě rozhodnutí lékaře a je třeba jej omezit na absolutní minimum. U dětí může být nutná kontrola funkce štítné žlázy.
Je třeba zcela zabránit požití jodovaného povidonu dítětem.
Pokud dítě náhodně požije přípravek, ihned vyhledejte lékaře.
Další léčivé přípravky a Betadine
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Jodovaný povidonu se nesmí používat s přípravky obsahujícími rtuť, neboť současné použití může způsobit poškození kůže (viz „Nepoužívejte přípravek Betadine„).
Použití jodovaného povidonu a přípravků na ošetření ran obsahujících enzymatické sloučeniny a antiseptických přípravků obsahujících stříbro, peroxid vodíku, taurolidin a tanin vede k oslabení účinků současně používaných látek, a proto se tyto látky nemají s jodovaným povidonem používat současně.
Dále se nemá přípravek Betadine používat současně s redukčními činidly, alkáliemi a kysele reagujícími látkami.
Přípravky s jodovaným povidonem použité před nebo po aplikaci antiseptik s obsahem oktenidinu na stejném nebo sousedním místě mohou způsobit přechodné tmavé zbarvení postižené oblasti, proto nesmí být používány současně.
U pacientů užívajících lithium je třeba se vyhnout dlouhodobému používání přípravku Betadine, zvláště na velkých plochách.
Použití přípravku Betadine může vést k falešně pozitivním výsledkům některých laboratorních testů (např. testy s toluidinem nebo guajakovou pryskyřicí pro stanovení krevního barviva nebo cukru ve stolici nebo moči). Lékaře před laboratorními vyšetřeními informujte, že používáte přípravek Betadine.
Použití jodovaného povidonu může ovlivnit výsledky některých vyšetření štítné žlázy (scintigrafie štítné žlázy, stanovení jodu vázaného na bílkoviny [PBI], diagnostika radioaktivním jodem) a může znemožnit plánovanou léčbu štítné žlázy jodem (terapii radioaktivním jodem). Mezi ukončením léčby přípravkem Betadine, mast a provedením další scintigrafie je třeba ponechat dostatečný časový interval (nejméně 4 týdny), (viz bod Nepoužívejte Betadine).
Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.
Jodovaný povidon se smí během těhotenství a v období kojení používat pouze v přísně stanovených případech a pouze na doporučení lékaře. Vzhledem ke schopnosti jodu procházet placentou a vylučovat se do mateřského mléka je třeba se, pokud možno, vyhnout jeho použití. Vzhledem ke zvýšené citlivosti plodu a novorozence na jod může používání jodovaného povidonu vyvolat poruchy funkce štítné žlázy u plodu nebo u novorozence.
Plodnost
Nejsou k dispozici žádné údaje.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Betadine nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.